Forum Forum Wspólnoty Mickiewicza 36VA w Pułtusku Strona Główna Forum Wspólnoty Mickiewicza 36VA w Pułtusku
Forum Mieszkańców Wspólnoty Ogrody Mickiewicza ul. Mickiewicza 36VA w Pułtusku
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Instalacja antenowa i internetowa gdzie ona jest?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Wspólnoty Mickiewicza 36VA w Pułtusku Strona Główna -> Usterki, uwagi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
landcom
GOŚĆ



Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa/Pułtusk

PostWysłany: Sob 9:28, 13 Mar 2010    Temat postu: Instalacja antenowa i internetowa gdzie ona jest?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra Infrastruktury Nowo powstające budynki powinny być wyposażone w instalacje zapewniające doprowadzenie do wszystkich lokali Internetu, TV-SAT, Telefonów Co do telefonów niema problemu bo zakładała ja TP. SA i jak Zambet nie poprzecinał przewodów to działa poprawnie nawet są juz pierwsze montaże na naszej części ale to tylko dlatego że znana nam firma nie dotykała sie do tej instalacji . Co do Internetu to niema jej wogóle na budynku a instalacje TV-SAT kończą się w skrzynkach elektrycznych na każdej klatce. Tak wykonana instalacja TV-SAT nie gwarantuje nam podłączenia sie do niej i korzystania z TV-SAT w szczególności dotkliwe jest to dla lokatorów posiadających mieszkania od strony (pola i parkingu całkowity brak możliwości założenia anteny). Instalacja ta uniemożliwia bez ingerencji w nią podłączenia anten SAT zbiorczych czy też DVB w przyszłości również poważnie utrudnia uruchomienie wewnętrznej TV-SAT kablowej. Projekt instalacji telekomunikacyjnej powinien być wykonany zgodnie z warunkami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 z 2002 r poz.690 z późn. zm.) oraz obowiązującymi Polskimi Normami.
Zgodnie z przytoczonym rozporządzeniem instalacja telekomunikacyjna spełniać powinna następujące warunki:
- metalowe elementy obudowy urządzeń instalacji telekomunikacyjnej powinny być objęte połączeniami wyrównawczymi;

- połączenie sieci telekomunikacyjnej z instalacją telekomunikacyjną budynku powinno być usytuowane na pierwszej podziemnej lub pierwszej nadziemnej kondygnacji budynku, a w przypadku systemu radiowego na jego najwyższej kondygnacji, w odrębnym pomieszczeniu lub szafce;

- główne ciągi instalacji telekomunikacyjnej powinny być prowadzone w wydzielonych kanałach lub szybach instalacyjnych poza mieszkaniami i lokalami użytkowymi oraz innymi pomieszczeniami, których sposób użytkowania może powodować przerwy lub zakłócenia przekazywanego sygnału,

- prowadzenie instalacji telekomunikacyjnej i rozmieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w budynku powinno zapewniać bezkolizyjność z innymi instalacjami w zakresie ich wzajemnego usytuowania i bezpieczeństwo osób korzystających z części wspólnych budynku,

- miejsce lub pomieszczenie przeznaczone na osprzęt i urządzenia instalacyjne powinno być łatwo dostępne dla obsługi technicznej i oznakowane w sposób jednoznacznie określający operatora sieci telekomunikacyjnej,

- w instalacji telekomunikacyjnej należy zastosować urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej, a elementy instalacji wyprowadzone ponad dach połączyć z instalacją piorunochronna, o której mowa w par.184 ust. 3 lub bezpośrednio uziemić w przypadku braku instalacji piorunochronnej

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym osobami uprawnionymi do projektowania instalacji telekomunikacyjnych są osoby posiadające uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności telekomunikacyjnej.

Projekt instalacji antenowej
Projekt instalacji antenowej jako instalacji telekomunikacyjnej powinien być wykonany zgodnie z warunkami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 z 2002 r poz.690 z późn. zm.) oraz obowiązującymi Polskimi Normami.
Osobami uprawnionymi do sporządzania projektów instalacji i sieci telekomunikacyjnych (w tym instalacji radiowo - telewizyjnych) zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym są osoby posiadające uprawnienia do projektowania w specjalności telekomunikacyjnej.
Dobrze wykonany projekt instalacji antenowej zapewnia właściwe wykonanie instalacji gwarantując tym samym bardzo dobry odbiór programów telewizyjnych.
Dzisiejsza zbiorowa instalacja antenowa to już nie tylko instalacja do odbioru programów telewizji naziemnej. Coraz częściej instalacje takie służą również do odbioru telewizji satelitarnej.
Zbiorowe instalacje przeznaczone do odbioru telewizji satelitarnej wydają się najbardziej efektywną i ekonomiczną metodą dla zapewnienia odbioru programów nadawanych drogą satelitarną, zwłaszcza w gęsto zaludnionych miastach. Pozwalają na zmniejszenie gąszczu anten na budynkach, a często są jedyną możliwością kiedy zarządca budynku w trosce o jego wygląd zabrania instalacji anten indywidualnych.
Coraz częściej zbiorowe instalacje antenowe wykorzystywane są również do przekazu obrazu z kamer monitorujących teren wokół osiedla, czy tez budynku. Obraz z kamer wyświetlany jest bezpośrednio na ekranie telewizorów.
Dobrze zaprojektowana instalacja stwarza ponadto możliwość wykorzystania okablowania do transmisji internetowych i telefonicznych. Łączenie funkcji projektanta i instalatora nie jest korzystne dla inwestora. Wykonanie projektu przez firmę instalacyjną, bez odpowiedniego nadzoru, niejednokrotnie skutkuje odbiorami instalacji wykonanych w sposób wadliwy, z zastosowaniem materiałów (zwłaszcza kabli)nie spełniających odpowiednich norm. Kryterium dobrego odbioru programów telewizyjnych w dniu dokonywania odbioru technicznego instalacji to za mało.
Instalacje radiowo-telewizyjne są instalacjami telekomunikacyjnymi, wobec czego zaleca się, aby projektant zbiorowych instalacji antenowych posiadał uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

Nadzór i odbiór instalacji
Zdecydowanie zalecane jest zatrudnienie inspektora nadzoru czuwającego nad realizacją systemu i zgodności jego wykonania z projektem. Część instalacji po jej położeniu będzie trudna do sprawdzenia. Zatrudniony inspektor nadzoru nie tylko powinien posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane (uprawnienia budowlane w specjalności telekomunikacyjnej). Zatrudnienie inspektora nadzoru pozwoli uniknąć odbioru instalacji z najczęściej popełnianymi przez instalatorów błędami, lub też świadomym działaniem wynikającym z chęci osiągnięcia większego zysku.
Najczęstszym błędem jest stosowanie tanich kabli o nieodpowiednich parametrach lub brak uziemienia anten.

Instalacje telekomunikacyjne-przepisy prawne
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 z 2002 r poz.690 z późn. zm.) w art 56. narzuca obowiązek, aby budynki wielorodzinne, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej wyposażone były w instalacje telekomunikacyjne (przyp. aut. w tym radiowo-telewizyjne), a w miarę potrzeby również w inne instalacje, takie jak: telewizji przemysłowej, sygnalizacji dzwonkowej lub domofonowej, w sposób umożliwiający zapewnienie ochrony instalacji przed dostępem osób nieuprawnionych. Dotychczasowe przepisy uwzględniały jedynie konieczność przystosowania budynku do wyposażenia w instalację telekomunikacyjną.
Wprowadzane przepisy zobowiązują inwestorów do należytego przygotowania budynków do potrzeb związanych z dostępem do sieci telekomunikacyjnych, tj. do zapewnienia instalacji wewnątrzbudynkowych i przyłączy telekomunikacyjnych umożliwiających podłączenie sieci telefonicznych, radia, telewizji i dostępu szerokopasmowego do Internetu.
Wyjaśnienia wymaga przypis autora dotyczący instalacji radiowo-telewizyjnej zaliczonej do instalacji telekomunikacyjnych. Jakkolwiek dla osób z branży nie ulega żadnej wątpliwości, iż instalacje radiowo-telewizyjne oraz instalacje telewizji przemysłowej są instalacjami telekomunikacyjnymi to kwestia ta w środowisku budowlanym budzi nadal wątpliwości.
Aby podkreślić fakt, iż instalacja antenowa jest instalacją telekomunikacyjną w w/w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury był właśnie taki zapis.
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zapisu tego już nie ma.
Tłumaczyć to można tylko tym, że fakt, iż instalacja radiowo-telewizyjna jest instalacją telekomunikacyjną jest oczywisty i nie wymaga już specjalnego podkreślenia.


Do 31 lipca 2012 roku ustalony został termin wyłączenia nadawania analogowego telewizji naziemnej. W związku z tym w Ministerstwie Infrastruktury powstał Instalacje telekomunikacyjne (w tym instalacje antenowe)Projekt strategi cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego PROJEKT STRATEGII CYFRYZACJI NADAWANIA SYGNAŁU TELEWIZYJNEGO

Instalacja multiswitchowa odgałęźna z dwóch satelitów
w bloku mieszkalnym
Z WYKORZYSTANIEM MULTISWITCHY 9-WEJŚCIOWYCH SERII MSV-9xxOto przykładowy schemat instalacji w budynku wielorodzinnym. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym oraz po podłączeniu przez abonenta tunera satelitarnego również programów satelitarnych z dwóch pozycji satelitarnych (np. Hotbird 13E i Astra 19.2E). Zestaw antenowy telewizji naziemnej uwzględnia 2 anteny: VHF oraz antenę UHF A2670 o dużym zysku energetycznym. Sygnały telewizyjne oraz radiowe sumowane są na zwrotnicy a następnie wzmacniane przez zestaw wzmacniaczy kanałowych firmy Alcad. Zastosowanie wzmacniaczy tego typu umożliwia wstępne wyrównanie poziomów sygnałów na wejściu instalacji, co jest kluczowe dla tak rozległych sieci.
Sieć zaprojektowana została w oparciu o multiswitche TERRA serii MSV oraz odgałęźniki o różnych stopniach tłumienia odgałęzienia. Największą zaletą takiej instalacji jest jej elastyczność. Dzięki bogatej ofercie multiswitchy firmy TERRA projektant ma praktycznie nieograniczone możliwości podczas doboru urządzeń i kreowania topologii. Wykonana już instalacja może być w łatwy sposób modyfikowana.
Przedstawiony poniżej schemat uwzględnia dystrybucję sygnału RTV/SAT do 224 gniazd abonenckich. Poszczególne multiswitche MSV-932 R70732 mogą zostać zastąpione innymi - o mniejszej ilości wyjść. Każda "gałąź" może również zostać rozbudowana poprzez utworzenie kolejnej podsieci. W ofercie dostępne są multiswitche o 4,8,12,16,24 oraz 32 wyjściach. Projektując instalację warto pamiętać o zyskujących co raz większą popularność tunerach dwugłowicowych wymagających doprowadzenia dwóch przewodów sygnałowych.
Cała instalacja zasilana jest po liniach sygnałowych H dwóch wzmacniaczy SA-901 R70901. Wzmacniacze tej serii cechuje wydajność prądowa równa 2A. Oznacza, to że w typowych instalacjach z jednego urządzenia zasilić możemy do 8-10 multiswitchy. Przeliczając to na gniazdka otrzymujemy około 300 gniazdek przy wykorzystaniu tylko jednego gniazdka energetycznego.
Bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego przewodu. Przewód ten z jednej strony powinien być łatwy do układania w długich korytach kablowych, z drugiej zapewniać najlepsze parametry fizyczne takie jak: tłumienność, dopasowanie oraz ekranowanie. Ten ostatni parametr jest krytyczny w instalacjach multiswitchowych ze względu na to, iż magistrale kablowe zawierają niejednokrotnie 5 lub 9 biegnących równolegle przewodów przenoszących sygnały z poszczególnych par polaryzacja/pasmo. Aby uniknąć problemów z przesłuchami objawiających się brakiem sygnałów z części transponderów należy zadbać o wysokie ekranowanie przewodów. Absolutnym minimum dla instalacji multiswitchowych jest ekranowanie rzędu 85dB. Przewód TRISET-113 E1015 dzięki 92% pokryciu oplotem zapewnia ekranowane rzędu 100dB (klasa A+/A++).
Zalety budowania instalacji w oparciu o multiswitche TERRA serii MSV
•duża skalowalność i elastyczność instalacji
•nieograniczone możliwości projektowe
•możliwość zasilania całej sieci z jednego wzmacniacza lub multiswitcha (jeden wzmacniacz serii SA zasila do 8-10 multiswitchy)
•dwurzędowe rozmieszczenie wyjść zmniejsza rozmiary urządzenia
•rozmieszczenie wyjść w urządzeniach jest zestandaryzowane, dzięki czemu możliwe jest łączenie urządzeń przy pomocy szybkozłączy F
•podawane przez producenta - firmę TERRA wartości parametrów urządzeń (np. separacja wejść) są wartościami minimalnymi a nie nominalnymi (gwarantowana powtarzalność urządzeń).

Instalacja odgałęźna, dwa satelity, 60 - 1000 gniazd
Mając schemat instalacji można sporządzić projekt wykorzystując program SatNet.
Aby poprawnie dobrać elementy w projekcie muszą być znane:
•topologia sieci,
•poziomy sygnałów satelitarnych,
•poziomy sygnałów telewizji naziemnej,
•tłumienności zastosowanych kabli.
Każdy element instalacji na styku przyłączenia do sieci ma punkt kontrolny. Klikając na nie można zobaczyć szczegółową charakterystykę poziomu sygnałów dla zadanych częstotliwości. Jeżeli spełniają one przyjęte w założeniach poziomy to ten punkt sieci jest zabarwiony na zielono, jeżeli jest zbyt niski na niebiesko a za wysoki to na czerwono. Na poniższym schemacie wszystkie punkty świecą się na zielono - projekt jest zgodny z założeniami.

Schemat w programie projektowym SatNet
Wykonany w programie SatNet projekt można zapisać do pliku. Zapisaną konfigurację dla powyższego schematu można pobrać tutaj. Wystarczy więc zainstalować program SatNet i wgrać plik aby sprawdzić działanie programu i samodzielnie dokonać modyfikacji, rozbudowy przykładowego projektu.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez landcom dnia Pon 22:33, 15 Mar 2010, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Wspólnoty Mickiewicza 36VA w Pułtusku Strona Główna -> Usterki, uwagi Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin